جاغوری یک - پناهجویان از هفته­ آینده به جزیره ­ی نارو فرستاده می شود.
جاغوری یک
o پایگاه اطلاع رسانی جاغوری - گامی بسوی موفقیت های بیشتر
...
عکس پایگاه اطلاع رسانی جاغوری :
... ...
پناهجویان از هفته­ آینده به جزیره ­ی نارو فرستاده می شود.
موضوع: جمعه سوم شهریور 1391 11:0
حکومت استرالیا اعلان کرده است که جزیره ی نارو تا اوایل ماه سپتامبر آماده ی پذیرش 500 پناهجو می گردد.

کرییس بوئین، وزیرمهاجرت استرالیا، گفت:"تا اواخرماه سپتامبر500 پناهجو{به جزیره­ی نارو}فرستاده می شود."

اخیرا حزب حاکم استرالیا، بعد ازچندین بار ایتلاف و رایزنی، توانست رای مجلس نمایندگان و مجلس سنا را به دست آورده و پالیسی فرستادن پناهجویان به جزایر نارو و گینه نو را به تصویب برساند. مطابق به این پالیسی پناهجویان باید تا طی مراحل شدن دوسیه های شان درجزایر نارو و گینه نو انتقال داده شوند.

خانم گیلارد، نخست وزیراسترالیا، گفت:"پناهجویان تا زمانی که اتاقهای رهایشی اعمار نشده­اند درخیمه نگهداری خواهند شد." وی خطاب به پناهجویان گفت:"حتی اگر با قایق {به استرالیا} بیایید.... بازهم به جزیره نارو یا گینه نو فرستاده می شوید."

محتوای پالیسی جدید

بنابر پالیسی جدید، سفر با قایق هیچ اثری بر دوسیه پناهجویان نداشته و آنانیکه با قایق سفر دشوار را در پیش می گیرند نیز باید عین زمانی را که یک پناهجو در اندونیزیا و یا مالیزیا از طریق سازمان ملل درخواست پناهندگی به استرالیا می دهند، درجزایر نارو و گینه نو بگذرانند.

اگر پناهجویی بدون داشتن پاسپورت و ویزای رسمی عازم استرالیا گردیده و در مسیر آبی دستگیر شود، به جزایز نارو و گینه­ی نو فرستاده می شود. مقام های مهاجرت و امور پناهجویان استرالیا، درآنجا، دوسیه های پناهجویان را بررسی می کند.

با آنکه مقام های مذکور فردی را واجد شرایط پناهجویی دریابد، ممکن است وی با کمک اداره مهاجرت سازمان ملل به یکی از 22 کشور امضاء کننده ی حقوق مهاجرت و پناهجویی (مانند آمریکا، دانمارک، برازیل ....) فرستاده شود.

مطابق به پالیسی اخیر و برخلاف برخوردهای قبلی، تمام پناهجویان عازم استرالیا (مرد، زن و اطفال) به این دو جزیره فرستاده شده و باید باهم زندگی کنند. قبل از تصویب این پالیسی، اطفال با مادرانشان در مراکز جداگانه در داخل جامعه ی استرالیا اسکان داده می شد و تنها مردان به کمپ های مراقبتی اجباری انتقال داده می شدند. 

ازجمله محدودیت های جدید، محروم کردن پناهجویان ازحق انتقال خانواده ها به استرالیا می باشد. اگر پناهجویی بدون پاسپورت، ویزا و اسناد رسمی کشور متبوعش در مسیر راه آب استرالیا دستگیرشده و حتی بعد از گذرانیدن اقامت اجباری درجزایر، به عنوان مهاجر شناخته شود، وی نمی تواند خانواده ی خود را به استرالیا انتقال داده و درآنجا باهم زندگی کنند. 

پالیسی مذکور به پناهجویان توصیه می کند که درهر نقطه ی از مسیر سفر به استرالیا هستند، در دفتر اداره مهاجرت سازمان ملل (UNHCR) ثبت نام کنند.

این پالیسی، راه های دیگر(به جز از دست داشتن اسناد رسمی و پروازهای رسمی) به استرالیا را مسدود ساخته است.

بنابر پالیسی جدید، استرالیا، 6500 پناهجو را از کشورهای مختلف از طریق اداره ی مهاجرت سازمان ملل قبول خواهد کرد. افرادی که از طریق قایق و بدون داشتن اسناد قانونی راه استرالیا را در پیش می گیرند، شامل این دسته پناهجویان نمی گردند. علاوه برآن، استرالیا باید 400 پناهجوی اضافی را بصورت سالانه از طریق اداره مهاجرت سازمان ملل مقیم اندونیزیا بپذیرد.

وزیرمهاجرت استرالیا درارتباط به فرستادن پناهجویان به جزیره­ی نارو گفت که  بعد از فرستادن این 500 تن، یک تیم 120 نفره از نیروهای دفاعی استرالیا را به جزیره نارو می فرستند و آنها کار روی{نصب} تسهیلات موقت {خیمه ها} کار را شروع خواهند کرد."

سه ماه فرصت اندک برای پذیرش پناهجویان در نارو

علیرغم گفته های وزیر مهاجرت، خبرنگار اعزامی رسانه ی SMH به نارو می گوید:"مراکزمراقبتی بازمانده ی زمان جان هوارد، ازکارافتاده اند و حتی سنگ بنایِ اکثر آنها را اهالی منطقه خراب کرده اند. لامپ های روشنایی، شاورهای حمام و حتی تمام سقف ساختمان ها به جای دیگر انتقال داده شده اند. به همین خاطر پناهجویان که تازه به این جزیره می آیند باید ماه ها را در زیر خیمه های نیروهای دفاعی استرالیا بگذرانند."

وی می افزاید:"زمانی­ که این پناهجویان به نارو می رسند،جایگزینی آنها، به یک معضل تبدیل می شود. تا دیروز {که خبرنگار اعزامی به آنجا رسیده بوده است} کسی خبر نداشت که پناهجویان به همین زودی ها به جزیره نارو فرستاده خواهدشد."

این خبرنگار ازقول رییس اجرایی یک شرکت ساختمانی دولتی نوشته است:"حداقل برای سه ماه باید تمام شرکت های ساختمانی کشورنارو، روی اعمار این ساختمان ها کارکنند."

حکومت استرالیا تعداد پذیرش پناهجویان را از 13750 را به 20000 پناهجو درسال برساند. بنا به گفته ی وزیر مهاجرت، در مرحله ی جابجایی در تسهیلات رهایشی به افغانها، عراقی ها، سریلانکایی و برمه ای ها اولویت داده می شود.  

 بعد از تصویب پالیسی جدید، پناهجویان تا طی مراحل شدن اسناد شان برای مدت نامعلومی دراین دو جزیره باقی خواهند ماند. سارا هانسون، نماینده ی حزب سبزها، گفت که این پالیسی موجب می گردد تا پناهجویان برای مدت نامعلومی دراین جزایر باقی بمانند.

 گید کییرنی (Ged Kearney) کمیشنرعالی­ اداره مهاجرین سازمان ملل به دولت استرالیا تذکرداد که پناهجویان نباید برای مدتی طولانی دراین جزایر نگهداری شوند.  

جولیان بیرنساید کیو سی، یک وکیل مدافع و مدافع حقوق بشر، این پالیسی را "دیوانگی" خوانده و درمورد ظرفیت جزیره­ی نارو می گوید:"این جزیره {خود} دارای 8000 شهروند بوده و فعلاً برای شهروندان خودش آب و غذای کافی ندارد."

وی علاوه کرد:" به این صورت، آیا جداً  کسی خواهد پذیرفت که این جزیره می تواند ده، بیست و سی هزار پناهجوی دیگر را در خود جا دهد؟"

مطابق به این پالیسی تمام پناهجویانی که بعد از 4:45 بعدازظهر (به وقت محلی) روز 14 اگست (مصادف با 23 اسد) به استرالیا می رسند، باید به جزایر نارو و گینه نو انتقال داده شوند. از زمان روی دست گرفتن پالیسی جدید، 613 پناهجو با 12 قایق خود را به استرالیا رسانده و طی سال جاری، 8439 پناهجو به استرالیا رفته اند.

نهادهای مدافع حقوق بشر و امور مهاجرت این دو جزیره را برای زندگی نامناسب می دانند.

تجربه­ی زندگی در جزیره نارو

نبی ارزگانی مانند همسفرانش از تاثیرات بازدارنده ی این پالیسی خاطرات زیادی دارند. یازده سال قبل یک کشتی نروژی او و 432 پناهجوی دیگر را از غرق شدن نجات داد. آنها، بعداً به جزیره کوچک و با گرما غیرقابل تحملی به نام جزیره ی نارو، انتقال داده شدند.

نبی درکنار سایر خاطرات از هیجده روزی به یاد می آورد که تا اعمار مراکز مراقبتی در فضای آزاد گذرانیده بوده است. بعد ازاین که مراکز مراقبتی ساخته شدند، او را در سالون های عمومی جا دادند تا با سایر پناهجویان افغان روز و شب را به انتظار طی مراحل شدن دوسیه هایشان بگذارنند.

به گفته ی ارزگانی، آنها با آب شور حمام می کرد و اندک مقدار آب آشامیدنی را در اختیار داشتند. انها صرف زمانیکه باران می بارید می توانستند بدن خود را صابون بشویند.

نبی، دو سال را به این وضع گذرانید. و این، زمانی بود که فشار دولت استرالیا بالای آنها بیش از حد گردید تا درمقابل اخذ 2000 دالر، به افغانستان برگردند. وی بخشی از خاطراتش را به این شکل قصه کرد:"آنها به من می گفتند {اگر به کشورت بر نمی گردی، ما دستانت را زولانه زده و تو را به آنجا می فرستیم.}."

درنهایت، نبی با 18 تن دیگر در سال 2003 با خاطرات و بدن های علیل به افغانستان برگشتند. او، رد شدن مداوم درخواست پناهندگی اش، رویه ی خشن مترجمان، عدم دسترسی به وکلای مدافع و تشریح نتوانستن قضیه ی مرتبط به دوسیه اش را از جمله ی عوامل اساسی رد شدن دوسیه و برگشت اجباری اش می داند.

نارو جزیره­ایست در اوقیانوس هند که در زمان جان هاوارد، نخست وزیرسابق استرالیا، نیز جهت نگهداری پناهجویان کار گرفته می شد. اکثریت این پناهجویان به ترتیب از کشورهای افغانستان، سریلانکا، پاکستان، عراق و ایران می باشند.

به نقل ازاعضای کمیته متخصصان مهاجرین، ازاواخر سال 2001 تا ماه جون 2012، به تعداد 964 پناهجو مفقود گردیده و ازسال 2009 تاکنون 604 تن در آب غرق شده اند.

جولیا گیلارد، بعد ازآن این پالیسی را به مجلس نمایندگان و مجلس سنا فرستاد که تیم متخصصان امورمهاجرت پیشنهاد کرد که حکومت نباید بیشتر از این با پناهجویان مدارا داشته و پناهجویان را درکمپ های مراقبتی اجباری داخل استرالیا راه دهد. این تیم سه نفره موظف شده بود که بعد ازانجام تحقیقات، طرحی را جهت جلوگیری از ورود بیشتر پناهجویان به استرالیا ارایه کند.

 

منابع

... ...
نوشته شده توسط احمد نوید - طنین | لینک ثابت |

آخرین مطالب پایگاه اطلاع رسانی جاغوری :
  • » اطلاعیه
  • لازم به یاد آوری است :
    پایگاه اطلاع رسانی جاغوری تمام حقوق مربوط و متعلق به این سایت را برای خود محفوظ میدارد، باز نشر مطالب و عکس های که در جاغوری یک اپلود شده بدون ذکر منبع و یا حذف منبع جاغوری یک مجاز نیست . ضمنآ مسئولیت محتوای مطالب به عهده نویسندگان ان میباشد
    جاغوری یک به خانه جدید اساس کشی نموده و برای رفتن به خانه جدید به این ادرسwww.jaghori1.com مراحعه نماید
    ... ...

    jaghori1.com. Designer: موج سوم