جاغوری یک - ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~
جاغوری یک
o پایگاه اطلاع رسانی جاغوری - گامی بسوی موفقیت های بیشتر
...
عکس پایگاه اطلاع رسانی جاغوری :
... ...
ریشه یابی اشتباهات تاریخی هزاره های پاکستان قسمت سوم
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391 20:31

ریشه یابی اشتباهات تاریخی هزاره های پاکستان

«قسمت سوم»

عوامل از هم گسیختگی رابطه سنتی هزاره ها و فوج(ارتش)

الف) فاصله گیری، مردم هزاره از فوج

از آنجای که بیشتر افسران و جنرالان هزاره، از فرزندان سرداران و سردار زادگان بودند، با ضعف و زوال نظام سرداری، طبعاً میان ایشان و مردم فاصله افتاد و رابطه سنتی فوج و مردم هزاره نیز آسیب جدی دیده و به مرور سرد و سرد تر گردید. ظهور احزاب رنگارنگ و روی آوری مردم هزاره به آنها، احساس بی نیازی از حمایت فوج و نوعی نیرومندی مجازی و خیالی را، در میان جامعه هزاره ترویج میکرد. همین احساس ناپخته از توانمندی سیاسی- اجتماعی، در باور هزاره ها، سبب شد که ایشان به صورت روز افزونی از حامی سنتی شان(فوج پاکستان) غافل مانده، دور و دورتر شوند!


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط مدیریت بخش داود - خرمی | لینک ثابت |

ریشه یابی اشتباهات تاریخی، هزاره های پاکستان(2) و...
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ شنبه چهاردهم بهمن 1391 9:5

ریشه یابی اشتباهات تاریخی هزاره های پاکستان

«قسمت دوم»

اشتباهات تاریخی جبران ناپذیر!

حکومت بریتانوی هند، از همان آغاز به خوبی دریافته بود که هرگاه بخواهد دوام بیاورد، باید ساختار مبتنی بر نظام خان خانی، راجه بازاری و سردار قبیله ای، جامعه هند را حفظ کرده و از همان ساختار به نفع خود بهره ببرد. این گونه شد که حکومت بریتانوی به جای ارتباط مستقیم با مردم، اداره هر منطقه را مثل گذشته به خان ها، ملاکین، سرداران قوم و راجه ها سپردند. سران و سرداران اقوام و قبایل که منافع خود را در سایه نظام جدید همچنان حفظ شده میدیدند، دیگر نیازی به سرکشی و قیام ندیدند....


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط مدیریت بخش داود - خرمی | لینک ثابت |

پیش در آمد - مثنوی معنوی مولوی
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ پنجشنبه هفتم دی 1391 11:46

پیش در آمد

حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی مشهور به مولوی در ششم ربیع الاول سال 604 هجری در بلخ تولد یافت و در دوران نوجوانی همرای خانواده به سوی غرب رهسپار شد و در رُوم آن روز و ترکیه امروز ماندگار گردید و پس از تحصیلات و طی مدارج کمال و کشف حقیقت به خوش اقبال ترین دانشمند جهان تبدیل گشت. طوری که از آن زمان تا حال شرق و غرب عالم، مسلمان و مسیحی و هندو تشنه تعلیمات آسمانی، انسانی و بشری او هستند و در حق او و کتاب مثنوی اش گفته­اند: «...نیست پیغمبر ولی دارد کتاب». چنانکه در چند سال پی در پی چاپ ترجمه آثار او در آمریکا به پُر تیراژ ترین کتاب شعری آن کشور بدل شد و سخن از تسخیر بی سر و صدای آمریکا توسط مولانا به میان آمد.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط مدیریت بخش سید احمد و علودال - عالمی | لینک ثابت |

چهارشنبه سوری
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ دوشنبه چهارم دی 1391 19:6
چهار شنبه سوری ازجمله رسم های مذهبی مردمان قدیم آریانا زمین بوده که تا به امروز بعضی ازین رسم ها در دهکده های دور دست افغانستان اجرا می شوند . هرگاه به پیشینه تاریخی این رسم ها مراجعه کنیم به آیین زرتشتی با ظهور حضرت زرتشت در دربار کیانیان بلخی می رسد .


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط محمد جلیل تجلیل | لینک ثابت |

شاعر افغان در گفتگو با مهر :
موضوع: افغانستان سه شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1391 10:48

خوانندگان عزیز جاغوری یک سلام!

قنبر علی تابش غزنه میراث مشترک - خبرگزاری مهر

در پی غوغای ناموجهی که از سوی خبرگزاری مهر درمورد سخنان من و جناب محمدی و مولوی کروخی انجام شد. بسیاری از خبرنگاران و مردم عادی ایران از سخنان ما بر آشفتند و فکر کردند که مادر پی تصاحب مفاخر آنان هستیم. در همین راستا خبرگزاری مهر خواهان مناظره بین ادیبان افغانی و ایرانی شدند. ما با کمال اشتیاق اعلام آمادگی کردیم اما شرط گذاشتیم که طرف ایرانی ما ادیب و محقق باشد. تا فرصت مناظره بر سر مسایل بدیهی ضایع نشود. اما دیروز دوستان از خبرگزاری مهر زنگ زد و از من خواست که با مهر مصاحبه کنم. لحن صحبت به گونه ای بود که انگار از خیر مناظره گذشته اند . به گمانم هیچ محقق و ادیبی حاضر نشده اند که در مورد امور بدیهی به مناظره بپردازند.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط قنبرعلی تابش | لینک ثابت |

هزاره ها و رهبران نا خواسته
موضوع: افغانستان پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1391 0:12

مردم متدین و زحمتکش هزاره ، شما که فرزندان و بیوه زنان که شوهران تان را برای دفاع از ائین پاک اللهی و احقاق حقوق حقه تان درپیشگاه پروردگار صادقانه پیشکش نمودید و با احترام بخون پاک شهدا میلیونی و شما وارثان شهدا .

اینک چشم های شما بیش از هر وقت نگران به آینده نگاه می کند آینده ای که با رهبران ناخواسته در پیش رو دارید بیش از هر زمان دیگر شما را مضطرب ساخته است . اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند آینده تاریک تار به نظر می رسد .


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط حاجی علی زاده | لینک ثابت |

چهارم حمل، روز فریاد در برابر سیستم تبعیض و بی­عدالتی در تحصیلات عالی افغانستان
موضوع: افغانستان پنجشنبه بیست و چهارم فروردین 1391 8:47

جاغوری یک، روز چهارم حمل را به پاس گرامی­داشت خون طیبه حکیمی، که قربانی سیستم تبعیض­آمیزِ قوم­گرا، فاشیستی و حق کشی وزارت تحصیلات عالی شده است؛ «روز فریاد در برابر سیستم تبعیض و بی­عدالتی در تحصیلات عالی افغانستان» نام نهاده و آن­را برای همیشه گرامی و یاد آن­را زنده نگه خواهد داشت. از همه جراید کشور، مطبوعات، اهل فرهنگ و وجدان­های بیدار تقاضا داریم این روز را با برنامه­های متنوع زنده نگه دارند.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط مدیریت وب سایت | لینک ثابت |

هــــویت ما معرف شخصیت ذاتی ماست:
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 11:46

گرچه این نوشتاربیشترجنبه ای خصوصی دارد که باید درصفحه نظرات به نشر میرسید، اما بنا به دلایلی

 ازجمله تـقدیرازدوستان، خواستم مستقیما ازسایت به نشربرسـد.

اولا خداوند را شاکرم که رسید زمانی که مردم ما با افتخاروتوام با تحقیق وپژوهش ازهـویت ملی شان یاد میکنند وهســتند دانشمندان ومحققان که دراین زمینه فعالیت دارند  تا اصلیت نژادی مردم ما را به صورت هرچه واضح ودقیق تربه نگارش درآورند ومانند یک ســند تاریخی که نشاندهــنده هویت اصلی مردم هزاره با شــد درجامعه ارائه دهــند که نمونه آن جناب آقای محــمدی است.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط حاج محمد دانش | لینک ثابت |

ازکـــدام اصل ونسب:؟
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ سه شنبه یازدهم بهمن 1390 9:7

من با مطالعــه نظرات بسیاری ازمحققان وپژوهشگران به یک نتیجه ای روشن ومشخص نرسیدم که مردم هزاره «اولاده ای» کدام یک ازمردم واقوام موجود برروی زمین میباشد.؟

گذشــته از این چه طور شد که این قوم مســمی با«هـــزاره» گردید!

اگراز واقعیت خارج نشویم، جمله هزار، نشاندهــنده عــددی ازمحاسبات میباشد، وکاربرد آن نیزهمان معنا ومفهوم اصلی آن را میرساند که با قرار دادن«ه» تصغیر درآخــرآن هــزاره، خوانده میشود.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط حاج محمد دانش | لینک ثابت |

عيدسعيدغديرمبارك باد!
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ سه شنبه بیست و چهارم آبان 1390 3:5

بنام خدا

سالروز اكمال دين و اتمام نعمت، روز عيدولايت و امامت،عيدالله اكبر،برامت اسلامي و همه شيعيان و شما دوستان گرامي تبريك و خجسته باد!

درآخرين سال از عمر بابركت پيامبرگرامي اسلام(ص) و در سال حجه الوداع و روز 18 ذيحجه همان سال مهمترين واقعه ديني و تاريخي اسلام يعني اعلام ولايت و امامت حضرت علي (ع) صورت گرفت. اين روز را به دليل اين واقعه مهم ديني و تاريخي ،روز عيد ، آنهم بزرگترين عيدخدا "عيدالله اكبر" ناميده اند.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط افضلی | لینک ثابت |

خالق،فریادی در دل شبستان...
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ جمعه بیستم آبان 1390 12:55
                                               بنام خداوند !

شهید عبدالخالق

شهید عبدالخالق ،مانیفیست ایجاد هویت ملی !   

 «به مناسبت هفتاد و نهمین سالگرد شهادت آن ابر مرد!»

 چراغی باید افروخت !

اندر این  ویرانه خاموش، در اعصار!

چراغی بر سر هر خانه

پیچ هر کوچه

 درون شهر ، در بازار!

چراغی همچو خالق ...

یا که فریادی ؛ چو خالق وا ر!! 


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط میر احمد لومانی | لینک ثابت |

هزاره ها وحضور سیاسی در دولت های گذشته
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ شنبه هفتم آبان 1390 19:45

سیاست به معنی دسترسی به قدرت وتاثیر گزاری در سازمانها، نهاد ها، وعرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، علمی وفرهنگی برای هزاره ها تا قبل از دوره فعلی میسور نبوده است. حکومت‌های افغانستان همواره نسبت به شیعیان نگاه بد بینانه داشته است. این تلقی ناموزون متاثر از فضای سیاسی، اجتماعی حاکم بر کشور وادبیات وگفتمان رائیج بود. بر اساس رویکرد نانوشته اما توافق شده سیاسی، قوم، مذهب وزبان اضلاغ سه گانه یک مثلث است که معیار ارزش گزاری در تعاملات سیاسی واجتماعی قرار می گیرد. به موازات بر خورداری از این سه فاکتور، موقعیت وجایگاه اجتماعی افراد وگروه ها ارتقا پیدا می کند.هزاره ها که فاقد این سه ویژگی می باشند از نظر گروه حاکم به قعر جدول هرم اجتماعی سقوط کردند وبه آنان به صفت شهروندان درجه دوم نگاه می شد .


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط علی جان سعیدی | لینک ثابت |

موقعیت جغرافیایی غَرشستان یا غرجستان کهن (هزارستان کنونی)
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ شنبه بیست و هفتم فروردین 1390 13:42
موقعیت جغرافیایی غَرشستان یا غرجستان کهن (هزارستان کنونی)

دکتر شریعتی

 گر(کوه)گرگر(صدای کوه، صدای انعکاس چیزی در کوه) گررس(نام آوا برای کوه) گوررس(صدای فروریختن کوه)گورگور دراغ(صدای پیچیدن رعد و برق در کوه)گرشاسپ(کوه شاه یا شاه کوه) گراز(خوک کوهی) گراسپ (اسپ کوهی یا وحشی)لوگر(کوه کلان)گری(کوه نشین- قومی در جاغوری) گرستان(کوهستان)غر(معرب شده ای گر- کوه)غور- غوریان (کوه زاد) جاغوری(جای غوریان- کوه زادیان، کوه زادگان) غرستان- غرجستان- هزارستان و هزاره های کنونی همان غرچه و غرجستان کهن و باستانی است که در متن های دیرینۀ فارسی و عربی به آن اشاره شده است. به طور نمونه درحواشی برهان قاطع در باره غرجستان چنین آمده است: غرجستان. [ غ َ ج َ / ج ِ ] (اِخ ) ولایتی است که راه هرات در مغرب و غور در مشرق وی و مروالروذ در شمال و غزنه در جنوب آن است و عنوان پادشاه این ناحیت در قدیم «شار» بود. اکنون این ناحیه در افغانستان است. (حواشی برهان قاطع چ معین).


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط شریعتی - سحر | لینک ثابت |

گزارش مراسم یاد بود شهید مزاری و یارانش در قم
موضوع: افغانستان شنبه بیست و یکم اسفند 1389 7:0

بسمه تعالی

امروز مراسم با شکوهی یاد بود شیهد مزاری و یارانش در قم برگزار شد در این مراسم که با تلاوت آیات کلام الله مجید شروع شد بعد از نوحه خوانی زینب یگانه دختر شهید مزاری مقاله خود را ارایه نمود سپس حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر ناصری سخنان خود را تحت عنوان شاخصه های شخصیت مزاری ایراد نمود که به طور اختصار تقدیم تان می شود.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط مدیریت بخش خدای داد -غفوری | لینک ثابت |

باز خوانی اندیشه­های شهید مزاری در چارچوب نظریه­های سیاسی جدید»
موضوع: افغانستان سه شنبه هفدهم اسفند 1389 20:1

باز خوانی اندیشه­های شهید مزاری در چارچوب نظریه­های سیاسی جدید

شهید مزاری

امروز 17/12/89 ساعت 10 در قم نشست علمی با عنوان« باز خوانی اندیشه­های شهید مزاری در چارچوب نظریه­های سیاسی جدید»، ازسوی انجمن فقه سیاسی وابسته به مجتمع عالی فقه و معارف اسلامی برگزار شد. این نشست باحضور حجج اسلام، آقایان دکتر عبدالمجید ناصری، محمدجواد محسنی، قاسم عرفانی و احمدعلی رضایی، به­عنوان تحلیل­گران و نظریه­پردازان انجام شد.

بنده مطالب این نشست را به طور اجمال در اختیار هموطنان گرامی قرار میدهم شاید که قدمی بسیار اندک در راستای خوشنودی آن رهبر فرزانه و همراهان شهیدش برداشته باشیم.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط مدیریت بخش خدای داد -غفوری | لینک ثابت |

تاریخ سازان و پدران علم و ادب و عرفان حوزة بلخ و زابلستان
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ پنجشنبه بیست و سوم دی 1389 13:39

نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله  ۱۸ : تاریخ سازان و پدران علم و ادب و عرفان حوزة بلخ و زابلستان

 1.  سروش، نخستین پیامبر باستانی حوزة بلخ و زابل و نیای هفتم آریان هوشنگ. سرايندة كتاب مذهبي ريگ بيد (ريگ ویدا) در کنارة رود هیرمند در دامنة جنوبی کوه بابا

2.  آريان هوشنگ اولين پادشاه پيشدادي و دومین پيامبر بلخ و زابل، نويسندة بيش از پنجاه كتاب من جمله:


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

مقاله ۱۷ : نام پادشاهان تاریخی زابلستان
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ شنبه یازدهم دی 1389 9:55

نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله  ۱۷ : نام پادشاهان تاریخی زابلستان

از منابع تاریخی دوره اسلامی و از جای جای شاهنامه دانسته میشود که پس از کورنگشاه، در عهد کیان خاندان سام بر زابلستان فرمانروایی میکرده است و زابلستان و سیستان و سِند به ترتیب در زیر فرمان گرشاسب پیشدادی و نریمان و سام و زال و رستم بوده است. [1]  زابلستان بویژه غور در دوره اسلامی در دست خاندان سوری و غوری که آنها نیز خود را از خاندان سام میدانستند، بوده است. اسامی بیش از هفت نفر از شاهان غوری که در قرون پنجم و ششم هجری در غورستان و بامیان و تخارستان سلطنت میکردند، پسوند سام دارد، مانند سلطان غیاث الدین محمد سام غوری و معزالدین سام بامیانی و غیره. تعداد سلاطین غوری پس از اسلام را سی و دو نفر نوشته اند. [2]  در تمام منابع تاریخی و شاهنامه نام زابلستان و زابل از نام سام و خاندان وی جدا نیست.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

پیام های اخلاقی عاشورا
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ یکشنبه بیست و یکم آذر 1389 7:0

بسمه تعالي

کربلا بین الحرمین

  مقدمه:

اخلاق از بدو خلقت انسان از موضوعات مهم زندگي او به حساب مي‌آمده است و هدف آفرينش، متجلي شدن خصلت و خلق الهي و رسيدن به اوج كمال و سعادت ابدي انسان است. همان طوري كه «خٌلٌق عظيم» پيامبر مكرم اسلام(ص) علت بعثت خويش را تكميل و اتمام مكارم اخلاق مي‌داند و مي‌فرمايد:


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط مدیریت بخش خدای داد -غفوری | لینک ثابت |

مقاله ۱۶ : زابلستان مركز افسانه و تاريخ و زادگاه زبان پارسی - بخش دوم
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ سه شنبه نهم آذر 1389 16:46

 نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله ۱۶ : زابلستان مركز افسانه و تاريخ و زادگاه زبان پارسی

بخش دوم :

 نام پادشاهان تاریخی زابلستان

از منابع تاریخی دوره اسلامی و از جای جای شاهنامه دانسته میشود که پس از کورنگشاه، در عهد کیان خاندان سام بر زابلستان فرمانروایی میکرده است و زابلستان و سیستان و سِند به ترتیب در زیر فرمان گرشاسب پیشدادی و نریمان و سام و زال و رستم بوده است. [1] 


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

عدالت اجتماعی در سیره امام علی ( ع)
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ شنبه ششم آذر 1389 8:14

 عید ولایت بر عموم شیعیام جهان مبارک باد .

عدالت اجتماعی در سیره امام علی (ع)

 زمانی امور حکومت به علی (ع) سپرده شد که جامعه اسلامی دچار انحرافات جدی ومشکلات عدیده بود .نظامی را که پیامبر بنیاد گذاشته بود ،براساس عدالت، صلاحیت های دینی،شایستگی ویکسان نگری قرار داشت. آنحضرت نگاه متعادل ومتوازن نسبت به همه مسلمانان اعمال می کرد .


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط علی جان سعیدی | لینک ثابت |

مقاله ۱۶ : زابلستان مركز افسانه و تاريخ و زادگاه زبان پارسی
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ چهارشنبه سوم آذر 1389 7:0

 نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله ۱۶ : زابلستان مركز افسانه و تاريخ و زادگاه زبان پارسی

بخش نخست:

زابلستان نام دار و مقتدر تاریخی، هیچگاه به گمنامی و ناتوانی کنونی آن  که در سدة اخیر گرفتار آن شده، نبوده است. زابلستان قدمتی به درازای اسطوره ها دارد و از موقعیت ممتازی در تاریخ کشور ما برخوردار است. تاريخ زابلستان تاريخ حماسه و زندگی است. طوریکه از منابع تاریخی فهمیده میشود، جبال زابلستان بمدت بیش از چهار هزار سال مركز كنترل كشور ایرانزمین و دژ مستحكم نظامي بوده، و به عنوان محورِ افسانه، اسطوره و تاریخ، و به عنوان زادگاه پهلوانان و حماسه سازان نامی و به عنوان پرورشگاه زبان دری، مطرح میباشد.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

فلسفه تاریخ
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ دوشنبه بیست و چهارم آبان 1389 8:0

فلسفه تاریخ

تاریخ معرفت به حوادث گذ شته می باشد .بعضی ها مطلق حوادث چه طبیعی وچه انسانی را در حوزه معرفت تاریخ می دانند اما بعضی از اندیشمندان این مطلق گرایی را در تاریخ قبول ندارند وتاریخ را شناخت حوادث مهم گذشته انسانی می دانند . علم تاریخ در نگاه سنتی ناظر به امور منفرد وجزئی است ، اما در نگاه مدرن تاریخ فقط به امور جزئی نمی پردازد بلکه بررسی نهادها ، ساختارها و...هم در حوزه کاری مورخ قرار می گیرد، به همین دلیل است که " فرناند دل" می گوید زمان در تاریخ کهنه شده است یعنی زمان فرق کرده است در بررسی جدید، حادثه به حادثه بررسی نمی شود بلکه یک برهه زمانی بررسی می شود.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط علی جان سعیدی | لینک ثابت |

داستان قوماندان (قسمت چهارم)
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ یکشنبه بیست و سوم آبان 1389 8:5

داستان قوماندان  قسمت چهارم :

  بعد از سخنان غلام علی ، قوماندان  ادامه داد :

 ـ "مه با غلام علی بیادر تقریباٌ صد در صد موافقم . ممکن است که براستی هم مالومات ما نسبت به هزاره ها کمتر باشه ، ما شنیده ایم و او خود بچشم سر دیده است ." قوماندان اضافه نمود:

 موضوعی دیگری که  مه میخواستم از دیدگاه خود روی آن روشنی بیاندازم و غلام علی بیادر هم یاد آوری کرد ، اینست که در صورتیکه ملت واحد نبوده و یک آیدیای  واحد ملی وجود نداشته باشد ، احزاب هم نمی توانند ملی باشند بناءٌ این احزاب میتوانند صرف قومی ، قبیلوی منطقوی و سمتی بوده  و در دایره وچوکات همان محدوده قوم ومنطقه  فعالیت کنند چنانچه ما در دوران جهاد دیدیم و احزاب چپ کمونستی خلقی ها و پرچمی ها هم ثابت ساختند. 


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط محسن زردادی | لینک ثابت |

مقاله ۱۵ - آريان تاریخی و آریاهای ساختگی - بخش سوم :
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ پنجشنبه بیستم آبان 1389 2:4

 نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله ۱۵ - آريان تاریخی و آریاهای ساختگی

 بخش سوم  :

فهرست مقاله :

 آرياها و يونانيان، مبدع تمدن نبودند

آریاهای وحشی و قديسان جنوبي

سکاهای بیابانگرد یا آریاهای ساختگی

چکیده سخن

آرياها و يونانيان، مبدع تمدن نبودند

« از آن زمان كه تاريخ نوشته در دست است، تاكنون لااقل شش هزار سال مي‌گذرد. در نيمي از اين مدت، تا آنجا كه بر ما معلوم است، خاور نزديك مركز امور و مسائل بشري بوده است. از اين اصطلاح مبهم «خاور نزديك»، منظور ما تمام جنوب باختري آسياست كه در جنوب روسيه و درياي سياه و مغرب هندوستان و افغانستان قرار دارد؛ با مسامحة بيشتري، اين نام را شامل مصر نيز مي‌دانيم، چه اين سرزمين از زمانهاي بسيار دور با خاور پيوستگي داشته است و با يكديگر شبكة پيچ در پيچ فرهنگ و تمدن خاوري را ساخته‌اند.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

مقاله ۱۵ - آريان تاریخی و آریاهای ساختگی - بخش دوم - نگاهی نو به تاریخ هزاره ها
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ جمعه هفتم آبان 1389 17:21

 نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله ۱۵ - آريان تاریخی و آریاهای ساختگی

 بخش دوم  :

  خاستگاه و مسیر مهاجرت آریانهای تاریخی

خاستگاه و مسیر مهاجرت آریاهای ساختگی 

نظرات متضاد و فرضیه ناکام هند و آرین

نقد نظرات یاد شده


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

افسانه مغول دختر و ارب­بچه - بخش دوم
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ سه شنبه چهارم آبان 1389 0:18

 افسانه مغول دختر و ارب­بچه

(به روایت تربت جام ایران)

بخش دوم :

 بود نبود در روزگاران گذشته يك پادشاه بود، پادشاه ما خدا بود، ‌اين پادشاه اسمش احمد بود كه چهل تا زن داشت اما از داشتن فرزند محروم بود. روزي پادشاه پوستينش را برداشت، به گلخن رفت و خاکستر نشين شد. روزي خواجه خضرعليه‌السلام (قربان نامش) آمد دَم بارگاه پادشاه و در زد. درباريان فكر كردند كه گدا است. هرچه به او پول داد، قبول نكرد. خواجه خضر(ع) گفت كه بايد پادشاه را ببيند، خلاصه اينكه پادشاه كه نمي‌خواست سايل را از دَر براند، از روي خاكستر برخاست و به ديدن حضرت خضر(ع) آمد.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط شریعتی - سحر | لینک ثابت |

مغول دختر و ارب ­بچه - بخش اول
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ دوشنبه سوم آبان 1389 0:4

مغول دختر و ارب­بچه

(به روایت هزاره های جاغوری و تربت جام ایران)

بخش اول :

افسانۀ ارب­بچه و مغول دختر در میان هزاره­های افغانستان و به ویژه هزاره های جاغوری شهرت زیادی دارد. در این افسانه ارب­بچه فرزند مردی فقیر از رعایای پادشاه است. مغول­دختر، شاهزاده است که در آغوش ناز و نعمت بزرگ شده است. گونه ای از افسانه ای دو دلداده که فقط در افسانه­ها می­تواند اتفاق بیفتد. ارب­بچه، عرب بچه نیست، بلکه فرزند یکی از طایفه های کهن هزارگی است که به طایفۀ ارب معروف بوده است. مغول­دختر، دختر یکی از شاهان هزارگی است که روزگاری به شاران بامیان یا شیران بامیان معروف بوده اند.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط شریعتی - سحر | لینک ثابت |

مقاله ۱۵ - آريان تاریخی و آریاهای ساختگی - بخش اول - نگاهی نو به تاریخ هزاره ها
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ جمعه سی ام مهر 1389 1:14

 نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله ۱۵ - آريان تاریخی و آریاهای ساختگی

 بخش اول :

 فهرست مقاله :

 نامگذاری نژاد هند و آريا در قرن نوزده

نقد نژاد هند و آریا

نام گذاری زبان هند و آریا

نقد زبان هند و آریا

 اگر بخواهیم از آریان و ایران تاریخی سخن بگوییم ناگزیریم که دست به دامن رِیگوِیدا و اَوِستا و شاهنامه ها شویم. زیرا تنها شناسنامه آریان و ایران تاریخی همین اسناد کهن میباشد و بجز این اسناد ، هیچ سند روشن و قناعت بخشی وجود ندارد که از آریان و ایران نام برده باشد.


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

مقاله ۱۳ : انحراف تاريخ آريانا و ضعف هزاره ها در جریان تاریخ - بخش اول
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ پنجشنبه هشتم مهر 1389 20:22

  نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

بخش اول

مقاله ۱۳: انحراف تاريخ آريانا و ضعف هزاره ها در جریان تاریخ

به زودی شرح خواهم داد که آریان تاریخی جدا از آریاها به مفهوم امروز است. آریا به مفهوم امروز واقعیت و ریشة علمی ندارد و غالبا، تورانیان تاریخی اند. ساکنان بومی و باستانی افغانستان پیش از آریاهای مصطلح کسانی بودند که آنها را آریانهای بلخی و زابلی میگفتند. همگام با ضعف تدریجی آریانهای بلخی و زابلی در صحنه سیاست، تاریخ آنان نیز کم کم منحرف گردید.  


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |

مقاله ۱۲ : توضيح طوایف تاريخي هزاره - بخش دوم - نگاهی نو به تاریخ هزاره ها
موضوع: ~»-(¯مطالب تاریخی¯)-»~ جمعه بیست و ششم شهریور 1389 16:8

  نگاهی نو به تاریخ هزاره ها

مقاله ۱۲ : توضيح طوایف تاريخي هزاره - بخش دوم

5- پشين

نام پشين در اوستا (زامياد يشت= كيان يشت بند71) «کَوپيشينهPishina.  Kava» (كي پشين) ذكر شده است.[1] 

صاحبان فرهنگ لغت، پشين یا کی پشین را  پسر سوم كيقباد[2] و برادر خُرد كيكاوس نوشته اند. پشین پدر اروند[3] است و اروند پدر لهراسب كياني و لهراسب پدرگشتاسب است.[4]


ادامه مطلب
... ...
نوشته شده توسط فاضل کیانی | لینک ثابت |


آخرین مطالب پایگاه اطلاع رسانی جاغوری :
 • » اطلاعیه
 • لازم به یاد آوری است :
  پایگاه اطلاع رسانی جاغوری تمام حقوق مربوط و متعلق به این سایت را برای خود محفوظ میدارد، باز نشر مطالب و عکس های که در جاغوری یک اپلود شده بدون ذکر منبع و یا حذف منبع جاغوری یک مجاز نیست . ضمنآ مسئولیت محتوای مطالب به عهده نویسندگان ان میباشد
  جاغوری یک به خانه جدید اساس کشی نموده و برای رفتن به خانه جدید به این ادرسwww.jaghori1.com مراحعه نماید
  ... ...

  jaghori1.com. Designer: موج سوم